Kolonoskopia cd.

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Przemek » 23 mar 2012, o 23:28

Witamy w Polsce!
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1037
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Sephirot » 13 cze 2012, o 10:29

Pierwsza sprawa odnośnie kolonoskopii i procedur medycznych w ogóle:
KAŻDA, ale to powtarzam, KAŻDA procedura medyczna jest obarczona jakimś ryzykiem. Jeżeli pacjenci by chcieli chodzić na procedury, w których ryzyka nie ma, to lekarze poszli by z torbami, a szpitale trzeba by było zamknąć.

Inna sprawa: celowość kolonoskopii - i tutaj proponuję zdać się na lekarza - jest bardzo dużo czynników które świadczą o tym, czy jest sens ją w danej chwili wykonywać.

Po pierwsze wywiad rodzinny - jeżeli ktoś miał w bliższej lub dalszej rodzinie takie choroby jak zapalenia jelit, rak jelita grubego, uchyłkowatość, ale też inne charakterystyczne nowotwory i choroby - jest to wskazaniem do kolonoskopii wykluczającej choroby zapalne a potwierdzającej IBS.

Po drugie - objawy towarzyszące - niedokrwistość, a z drugiej strony nadkrzepliwość, zapalenia stawów, zapalenia twardówki, tęczówki, zmiany skórne - np. rumieni, liszaj, afty!, stłuszczenie wątroby, kamica -> wszystko to może sugerować choroby zapalne jelit i kolonoskopia będzie rozstrzygająca.

Trzecia sprawa - wiek - 20-letniego pacjenta bez innych wskazań czy niepokojących objawów (o czym później), a także z pewnym, 100% dokładnym wywiadem rodzinnym - nie ma po co wysyłać na kolonoskopie, ale z kolei przy niepewnym wywiadzie rodzinnym albo u pacjenta starszego 30-40 lat, zwłaszcza u mężczyzny - kolonoskopie bym rozważył i pewnie wykonał.

Czwarta sprawa - wspomniane niepokojące objawy - krew w stolcu (jawna czy utajona) jest wskazaniem do kolonoskopia - bo w IBS krwi nie powinno się obserwować i żaden lekarz nie powinien tego zignorować.

Po piąte - pewność i jakość uzyskanych od pacjenta informacji - jeżeli miałbym wątpliwość co do informacji od pacjenta, skierowałbym go na kolonoskopie. Sprawy jelitowe są krępujące dla pacjentów i bardzo często w stresie czy zażenowaniu pomijają pewne fakty, albo starają się nie wyolbrzymiać problemu i przez to zatajają pewne fakty. Ważne jest tutaj też zaufanie lekarz-pacjent i jakość ich relacji. Jak tego nie ma, albo lekarz czuje, że nie działa to odpowiednio - to nie zaryzykuje i skieruje na kolonoskopie. No i na koniec zostają ukochane przez wszystkich czynniki środowiskowe, dieta, alkohol, palenie, tryb życia, praca, środowisko w jakim żyjemy. Wszystko to może wpłynąć na ostateczna decyzję o kolonoskopii.

I kolejna sprawa - to że nie było wskazań do kolonoskopii w danej sytuacji, to nie znaczy, że już nigdy jej się nie będzie miało i należy zapomnieć o problemie. Sytuacje należy monitorować na bieżąco i wszelkie wątpliwości rozwikłać ze swoim lekarzem. W takich, nieuleczalnych chorobach jak IBS, współpraca z lekarzem to podstawa.

Do Przemek -> Dzięki i nie ma sprawy, post pisałem trochę "na szybkiego" i nie pomyślałem o formatowaniu ;)
Ostatnio edytowano 15 cze 2012, o 14:21 przez Sephirot, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Sephirot
 
Posty: 62
Dołączył(a): 12 cze 2012, o 15:41
Lokalizacja: Toruń
Wariant IBS: Biegunkowy
Początek choroby: 2004
Dolegliwości ogólnie: Biegunki po posiłku, czasami bez uchwytnej przyczyny, wzdecia

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez moniun » 15 cze 2012, o 14:06

Ja jestem zapisana na kolonoskopię na 9. lipca, więc jak ktoś będzie się chciał wypytać o przebieg to chętnie odpowiem na pytania! :)A nad zasadnością przeprowadzenia się nie zastanawiałam. Lekarka powiedziała, że moje objawy ją niepokoją i trzeba zrobić dokładniejsze badanie (miałam już TK), więc się zapisałam i pójdę.
Avatar użytkownika
moniun
 
Posty: 2
Dołączył(a): 25 kwi 2012, o 19:00
Lokalizacja: Wrocław
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 0
Dolegliwości ogólnie: zaparcia i biegunki na zmianę

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Przemek » 16 cze 2012, o 12:35

To proponuję, że jak już będziesz po i będziesz wiedziała "coś" więcej ponad to, że kolonoskopia się odbywa, to skrobnij po prostu swoje odczucia po tym zabiegu ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1037
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Jar0 » 24 sie 2012, o 14:19

Ja podczas ostatniej wizyty napomknąłem lekarzowi, że chcę mieć zrobioną kolonoskopię. Mam do wykonania najpierw badania kału a na "protokole" z wizyty napisane jest "ew. kolonoskopia" :)Także pewnie jeszcze przed końcem wakacji czeka mnie odrobina radości.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 989
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez scathlock » 24 sie 2012, o 17:57

Koniecznie opisz dokładnie jak to wygląda. Jak nie będzie zbyt straszne to może i się namyślę.
Avatar użytkownika
scathlock
 
Posty: 125
Dołączył(a): 2 sty 2012, o 11:14
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: permanenta sraczka

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez piter » 24 sie 2012, o 22:04

scathlock napisał(a):Koniecznie opisz dokładnie jak to wygląda. Jak nie będzie zbyt straszne to może i się namyślę.


Tragedii nie ma ,ale przyjemne też nie jest.
Avatar użytkownika
piter
 
Posty: 186
Dołączył(a): 13 mar 2012, o 13:29
Lokalizacja: Wrocław
Początek choroby: 0

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Krzysiek » 24 sie 2012, o 23:46

scathlock napisał(a):Koniecznie opisz dokładnie jak to wygląda. Jak nie będzie zbyt straszne to może i się namyślę.

Zależy, czy idziesz na żywca i w trakcie kolonoskopii rozmawiasz sobie z lekarzem prowadzącym badanie i pielęgniarkami, czy jednak wolisz się nieco zrelaksować, a nawet zasnąć i obudzić się na łóżku w innym pomieszczeniu juz PO wykonanym badaniu, oczekując zwyczajnie na wyniki :)
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 22
Dołączył(a): 4 sie 2012, o 22:34
Lokalizacja: Nysa
Wariant IBS: MiX
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: Typowo dla ZJD - wzdęcia, gazy, zmęczenie, depresja...

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Jacek » 25 sie 2012, o 10:12

Zdecydowanie doradzam znieczulenie podczas kolonoskopii. Wtedy nic nie czujesz, a jedyną nieprzyjemnością jest przygotowanie się do badania.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 697
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-D (biegunki)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: biegunki, wzdęcia, skurcze

Re: Kolonoskopia cd.

Postprzez Przemek » 4 wrz 2012, o 09:11

Ja mam umówiony termin na 22. października, więc za 1,5 miesiąca napiszę też jak było i u mnie ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1037
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości