przyprawy, które leczą

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

przyprawy, które leczą

Postprzez zelaznawola » 16 maja 2014, o 10:04

Witam. Założyłam ten wątek, ponieważ chcę poznać Wasze zdanie na temat leczniczych właściwości przypraw. Otóż od pewnego czasu moja babcia zaleca mi jedzenie raz dziennie łyżeczki kurkumy, wymieszanej z łyżką ketchupu-najlepiej pudliszek, oraz pieprzu. Zaciekawiła mnie tym nie bez powodu. Ale do rzeczy. Moja babcia miała bardzo dawno temu w młodości problemy ze skórą, mianowicie wyszedł jej duży ogromny pieprz i rósł, rósł, rósł aż stał się wielkości sporego koralika. Chodziła z tym po lekarzach, badała się i lekarze orzekli- to niepokojąca zmiana mogąca prawdopodobnie przemienić się w nowotwór skóry, a więc trzeba operować i ciąć, aby uniknąć raka. Ale...moja babcia jak to moja babcia nie lubi lekarzy, wysłuchała co mają do powiedzenia i postanowiła poszukać innych metod, nie faszerowania się lekami a czymś co dała natura. Usłyszała kiedyś w telewizji o leczniczych właściwościach kurkumy i zaczęła ją jeść-właśnie w ten sposób jaki Wam opisałam, raz dziennie łyżeczka. Jak wcześniej tamten pieprzyk jej rósł, tak nagle przestał. Lekarze zaczęli się dziwić, a ona pozostała przekonana o wspaniałych właściwościach kurkumy, bez żadnych operacji i zbędnych leków. Minęło 30 lat odkąd miała problem z tym pieprzykiem i wyniki jej wychodzą świetnie, ma zdrowie lepsze ...ode mnie. Poczytałam co nieco na internecie o kurkumie, i oto co znalazłam:

''Kurkuma plamista (Curcuma zerumbeth) jest popularną przyprawą oraz rośliną leczniczą w krajach azjatyckich, natomiast w Europie jest prawie nieznana. Prawdopodobnie na samym początku nikomu nie przyszło do głowy, że kurkumę można wykorzystać jako przyprawę, a tym bardziej lek. Najpewniej ostryż zaczęto uprawiać dla żółtego koloru jego korzeni i początkowo wykorzystywano wyłącznie jako barwnik. Dopiero później kurkuma stała się przyprawą i – co ciekawe – również kosmetykiem.

Dość wcześnie odkryto także jej właściwości lecznicze. W hinduskim systemie medycznym ajurweda kurkuma była najważniejszym medykamentem, używanym m.in. do łagodzenia dolegliwości żołądkowych, przyspieszania gojenia ran czy oczyszczania krwi. Lecznicze zalety kurkumy znane są od setek lat. Słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, diuretycznych, hepatoprotekcyjnych, tonizujących i antymutagennych. To sprawia, że od dawna kurkumę stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak kolka, czerwonka, żółtaczka, schorzenia wątroby, katar, ospa wietrzna, świerzb, przeziębienia, zapalenie spojówek i w schorzeniach dróg moczowo-płciowych oraz w przypadkach niestrawności, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wszechstronność kurkumy dość wcześnie skłoniła naukowców do jej dokładnego zbadania. Zaczęto jak to zwykle bywa od analizy składu chemicznego. Pierwszą wyizolowaną substancją (rok 1870) była kurkumina, odpowiedzialna za żółtą barwę rośliny. Kolejne wnioski z badań potwierdziły niezwykłość zastosowań kurkumy w medycynie ludowej. Obecnie jest ona jedną z najlepiej zbadanych roślin leczniczych, a ilość patentów, w jakich została uwzględniona przekracza 600. Również liczba artykułów w prasie naukowej poświęconych kurkumie jest imponująca. W ciągu ostatnich kilku lat , pojawiły się liczne badania korzyści zdrowotnych kurkumy i jej właściwości antynowotworowych. Kurkumina obecna w kurkumie jest jednym z najpotężniejszych przeciwutleniaczy znanych dzisiejszej nauce. Słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, diuretycznych, hepatoprotekcyjnych, tonizujących i antymutagennych. Kurkuma jest przy tym niezwykle bezpieczna, czego dowodem jest jej stosowanie od tysięcy lat. Właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i lipofilne kurkuminy poprawiają funkcje poznawcze pacjentów . Efekty spożywania kurkumy są tak wielkie , że w krajach gdzie kurkuma spożywana jest codziennie, nowotwory zdarzają się o wiele rzadziej niż w krajach zachodnich. Kurkuma jest bardzo korzystnie wpływa na pracę jelit i wątroby przyczyniając się do znacznej poprawy ochrony całego organizmu. Kurkuma ma szanse na zajęcie mocnej pozycji w leczeniu chorób nowotworowych a wyniki dalszych badań ujawnią prawdziwą moc tej rośliny w ochronie całego organizmu. Kurkuma nie bez powodu jest często łączona z innymi roślinami, co sprawia że jej zbawienna moc zostaje po wielokroć zwiększona. Najczęściej występujące połączenie to imbir i czarny pieprz, które według przeprowadzonych badań uzupełniają się w sposób wyjątkowy tworząc silne duety w walce z chorobami. Dobrym połączeniem jest oliwa z oliwek, korzystnie wpływająca na zapalenie i bóle stawów, jagody goji w poprawie ogólnej odporności organizmu, spirulina niezbędna w detoksykacji. WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Nowotwory :

- potężna moc przeciwzapalna ( szczególnie w połączeniu z imbirem i czarnym pieprzem )

- odtruwa organizm ( w połączeniu ze spiruliną i algami np. chlorella )

- rak jelita grubego ( imbir, czarny pieprz, cynamon )

- rak żołądka (imbir, czarny pieprz, cynamon )

- rak płuc ( imbir, czarny pieprz, czosnek )

- rak skóry ( aloes )

- rak trzustki ( imbir, czarny pieprz )

- rak wątroby

- rak przełyku

- hamuje rozwój chłoniaków i guzów nowotworowych

Układ trawienny :

- chroni wątrobę przed toksynami

- przyśpiesza gojenie się owrzodzeń przewodu pokarmowego ( zalecane 3 g dziennie )

- niszczy helicobacter pylori

- niezbędna w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna

- pomocna przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

- zbawienna przy zespole jelita drażliwego



Mięśnie i stawy:

- zapalenie stawów

- choroby reumatyczne, zapalenie kości i stawów

- bóle stawów i mięśni , zapalenie ścięgna, nerwobóle, rwa kulszowa

Problemy skórne :

- oczyszcza krew, usuwa toksyny

- zwalcza egzemy

- pomaga z leczeniu grzybic i tzw. Strupów ( stosowanie zewnętrzne – maseczka )

- choroby skórne związane ze stosowaniem niewłaściwej diety



POZOSTAŁE :

- hemoroidy

- rak prostaty

- przewlekłe infekcje dróg oddechowych ( zapalenie oskrzeli, astma, koklusz )

- zapalenie ucha, grypa, przeziębienia

- ból gardła, zapalenie migdałków, kaszel

- regeneracja wątroby

DAWKOWANIE

Aby w pełni skorzystać z efektów przeciwzapalnych kurkumy zaleca się dawkę 1000 mg dziennie między posiłkami. Zalecane jest połączenie kurkumy z czarnym pieprzem , imbirem czy oliwą z oliwek co w znacznym stopniu zwiększy poziom absorbcji w jelitach. Jedno z badań wykazało iż spożycie 2-3 gramów kurkumy przez okres 2 miesięcy doprowadziło do całkowitego wyleczenia wrzodów żołądka wśród 75 % pacjentów poddanych terapii.

Kurkumina jest prawdopodobnie najpotężniejszym, naturalnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym, jaki istnieje.



To, że stany zapalne prowadzą do rozwoju nowotworów potwierdza wiele badań naukowych. Włączając w to opublikowane w 2011 roku w magazynie ‚Proceedings of the National Academy of Sciences’ wyniki badań, które potwierdzają, że do 25% wszystkich nowotworów wywołanych jest przez chroniczny stan zapalny.



Kurkumina doskonale radzi sobie jednak również z pozostałymi 75% nowotworów. Badania opublikowane w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie (Centrum Nowotworów MD Anderson) wykazały, że kurkumina wyszukuje złośliwe komórki i zabija je. Jednocześnie – w przeciwieństwie do syntetycznych leków – omija zdrowe komórki i DNA, dzięki czemu nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.



„Kurkumina jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej obiecujących składników przeciwdziałających nowotworom; dowody epidemiologiczne pokazują, że ludzie, którzy stosują wysokie dawki tej przyprawy w swojej diecie, wykazują niższą zapadalność na nowotwory”- wyjaśnia dyplomowany dietetyk kliniczny, Byron J. Richards.



Te same badania wykazują nie tylko niesamowite zdolności kurkumy w walce z nowotworami, ale również potwierdzają jej odżywczy wpływ na cały organizm człowieka. Opierając się na badaniach naukowych wiemy, że przyjmowana w dawkach terapeutycznych, jest najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem dbania o zdrowie.''


Chciałabym ,abyście się wypowiedzieli na jej temat. Próbowaliście? Wygląda to jakby znaleziono lekarstwo na wszystko, oczywiście tak bajkowo, tak pięknie, ale kto wie..może warto spróbować, może coś w tym jest. Jej szerokie właściwości przeciwzapalne sprawiają, że z pewnością ją wypróbuję z racji mojego mikroskopowego zapalenia jelit i makro żołądka. Wypowiadajcie się! Próbowaliście? spróbujecie? :)
Avatar użytkownika
zelaznawola
 
Posty: 40
Dołączył(a): 26 lip 2012, o 09:40
Wariant IBS: mikroskopowe zap.jelita
Początek choroby: 2010
Dolegliwości ogólnie: biegunki, burczenie w brzuchu

Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości