Prawidłowe łączenie posiłków

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

Prawidłowe łączenie posiłków

Postprzez Krzych » 13 lis 2014, o 18:20

Witam,

Przesyłam zeskanowane z książki "Odżywianie dla zdrowia" Paula Pitchforda dwie tabelki dotyczące prawidłowego łączenia posiłków. Przestawiają one podstawy wiedzy o odżywianiu. Więcej napiszę jak dostanę książkę. Na razie skany pobrane z internetu:

Podział pokarmów:

Obrazek

Przykłady na to co z czym się łączy, plan A dla lepszego trawienia i plan B dla maksymalnej strawności:

Obrazek

Obrazek

Podstawowe rzeczy. Tym, którzy "nie są zwolennikami ograniczeń niekoniecznych" się nie przyda, ale może ktoś się tym zainteresuje i spróbuje się do tego zastosować.

Nie polecam sprawdzania czym skutkuje nieodpowiednie łączenie pokarmów i w co zamieniają się te niestrawione resztki.
Avatar użytkownika
Krzych
 
Posty: 416
Dołączył(a): 10 mar 2014, o 21:35
Wariant IBS: Utrudniający życie
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: Wzdęcia, parcia, kolki

Re: Prawidłowe łączenie posiłków

Postprzez Jar0 » 15 cze 2015, o 12:10

Odkopuję temat. Czy ktoś z Was stosował jakiś wariant diety rozdzielnej? Ostatnio natknąłem się na jakieś artykuły o niej o cholera... Ma to sens :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1376
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Prawidłowe łączenie posiłków

Postprzez Arthass04 » 9 paź 2017, o 15:32

Jar0 napisał(a):Odkopuję temat. Czy ktoś z Was stosował jakiś wariant diety rozdzielnej? Ostatnio natknąłem się na jakieś artykuły o niej o cholera... Ma to sens :)


Nie, nie ma to sensu, ponieważ praktycznie w każdym produkcie występują aminokwasy (białka), węglowodany w różnych formach oraz tłuszcze. Natura "nie produkuje" produktów o wyizolowanych makroskładnikach. Jedynie człowiek je produkuje jako np. wyizolowane oleje, które są już produktem w zasadzie niewystępującym w przyrodzie. Dlatego też organizm ludzki, żyjąc na tej ziemi, ewoluował w ten sposób, by efektywnie trawić wszystkie makroelementy jednocześnie (pierwszy homo sapiens nie posiadał wyciskarki do oleju, ani też maszyny do ekstrakcji sacharozy z buraków cukrowych).
Diety te są bezsensowne już na poziomie ich założeń, gdyż mijają się z rzeczywistością.

Dla przykładu, patrząc na wyżej zamieszczone skany, można od razu zauważyć głupotę wiejącą z tych tekstów. Rośliny strączkowe klasyfikowane są jako białko (tak, posiadają w miarę dużo białka), podczas gdy zawierają o wiele więcej węglowodanów niż białka. Jak więc niby prowadzić taką "dietę rozdzielną"? Wszelkie te książki o dietach cud to najczęściej nie podparte żadnymi faktami naukowymi naturopatyczne brednie.
Avatar użytkownika
Arthass04
 
Posty: 16
Dołączył(a): 9 paź 2017, o 01:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle brzucha, niewielkie gazy, dyskomfort, brak energii, okresowe depresje i stany lękowe


Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości