Zespół Jelita Drażliwego posiada w swojej puli cały szereg objawów, które mogą wystąpić u osoby cierpiącej z powodu tej choroby. Podstawowe objawy mogą być związane z biegunkami (wariant biegunkowy IBS) bądź też problemami z oddawaniem stolca (wariant zaparciowy). Ze względu na swój specyficzny charakter, wokół Zespołu Jelita Drażliwego powstało wiele różnych mitów oraz powszechnie powielanych (nawet przez lekarzy) informacji nieprawdziwych. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić różne wątpliwości związane z genezą, przebiegiem oraz samą istotą choroby.
Informacje prezentowane w tym artykule nie stanowią fachowych interpretacji lekarskich. Stanowią one raczej zebrane w jedną całość refleksje osób, które od dłuższego czasu zmagają się z Zespołem Jelita Drażliwego oraz opracowanie różnych materiałów dostępnych w sieci. Pamiętaj, że zanim „zdiagnozujesz” u siebie IBS skorzystaj z konsultacji lekarza, który powinien wyeliminować na samym początku wszystkie inne możliwe powody występowania objawów przed stwierdzeniem Zespołu Jelita Drażliwego w twoim przypadku.
IBS można zdiagnozować samemu
Powierzchowną diagnozę możemy postawić sami, jednakże to kompetentny lekarz powinien zadecydować, czy twoje dolegliwości to Zespół Jelita Drażliwego, czy może „coś innego”. Pamiętaj, że często mamy skłonność do 1) szukania nazwy dla rzeczy obcych, 2) podciągania pewnych objawów chorobowych pod konkretne choroby, dlatego zanim sam stwierdzisz, że doskwiera ci IBS, skonsultuj się z lekarzem. Badania pomocne w diagnozie to m.in. morfologia oraz kolonoskopia.
IBS to choroba
Jeszcze kilka lat temu Zespół Jelita Drażliwego określany był jako zespół objawów. Według najnowszej nomenklatury jest chorobą.
Stres jest przyczyną i wzmaga objawy IBS
Zależność pomiędzy stresem a ZJD stanowi coraz ważniejszy obiekt zainteresowania naukowców, którzy badają możliwe przyczyny powstawania ZJD. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z IBS Network wynika, że osoby, które przyznają się do częstszego odczuwania stresu i niepokoju oraz szybkiego trybu życia mają zdecydowanie większe prawdopodobieństwo aby zachorować na IBS. Czytaj więcej o zależności pomiędzy stresem a Zespołem Jelita Drażliwego w serwisie ChoreJelita.pl.
Leki skurczowe/rozkurczowe leczą IBS
Choć często zdarza się, że lekarze wypisują recepty na leki działające rozkurczowo (lub skurczowo) na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, to w rzeczywistości mają one stanowić pewnego rodzaju dodatek wspomagający proces leczenia. Zwykle ich działanie związane jest stricte z objawami IBS – mają one na celu łagodzić/niwelować dolegliwości. W żadnym wypadku nie mają one za zadanie „leczyć IBS”.
Dieta eliminacyjna łagodzi objawy IBS
Zdecydowanie NIE. Diety te (pozbawione różnych składników) po prostu pozwalają w pewnym stopniu uniknąć nieprzyjemnych objawów ZJD. Wzbraniając się przed jedzeniem np. ciężkich potraw, możemy uniknąć nieprzyjemnych objawów. Powstawanie uciążliwych wzdęć jest jednym z objawów niedoczynności układu pokarmowego spowodowanej dysbakteriozą lub drożdżycą. Dlatego eliminując konkretne potrawy z naszej diety, tylko maskujemy nieprzyjemne objawy. Pamiętaj, że nieodpowiednia dieta eliminacyjna może prowadzić do awitaminozy.
Diety prozdrowotne łagodzą objawy ZJD
Zdecydowanie TAK. Przestawienie się na dietę prozdrowotną powinno być pierwszym powściągniętym krokiem w walce z IBS. Mowa tu o diecie bogatej w: świeże warzywa i owoce, sole mineralne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiednia dieta poprawia naturalną odporność organizmu a do tego ustala równowagę pomiędzy bakteriami i drożdżakami flory jelitowej człowiek. Możesz przeczytać więcej na temat diety przy zaparciach oraz diety przy biegunkach, które odpowiadają dietom dla wariantu zaparciowego i biegunkowego IBS.