Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IBS ?

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IBS ?

Postprzez Jacek » 8 sty 2012, o 12:48

Zgodnie z zapowiedzią opisałem swoje doświadczenia z drożdżakami. Nie jestem pewien czy to właściwy dział, więc jakby co, to proszę o przeniesienie.

Na początek małe wyjaśnienie.
Zetknąłem się z dwiema teoriami dotyczącymi drożdżaków w naszym organizmie. Jedna mówi, że nie maja one żadnego znaczenia, druga zakłada, że są źródłem właściwie większości chorób (Mogę się tutaj powołać na dra Andrzeja Janusa i jego książkę „Nie daj się zjeść grzybom Candida”).

Według mnie obie teorie są złe, bo problem drożdżaków w naszym organizmie z pewnością nie jest sytuacją zero jedynkową.

W żadnym wypadku nie zamierzam głosić poglądów zbliżonych do dra Andrzeja Janusa. Chciałbym jedynie przedstawić swoje doświadczenia i obserwacje. Wnioski niech każdy wyciągnie sam. Trzeba tez pamiętać, że dolegliwości u pacjentów z IBS są różne, podobnie jak różne może być źródło tych dolegliwości.

Myślę jednak, że ponieważ u niektórych pacjentów z IBS dochodzi do zaburzeń w składzie flory bakteryjnej, to może również dochodzić do przerostu grzybów, zwłaszcza po kuracjach antybiotykowych. Np. w ulotce Metronidazolu jest ostrzeżenie, że lek może powodować zakażenia drożdżakowate.

Na hasło Cadnida Albicans wpadłem przez przypadek. Zainteresowałem się tym, ponieważ wymienione dolegliwości idealnie pasowały do moich. Zapytałem panią gastrolog, u której się wtedy leczyłem, czy wykonać badanie w kierunku drożdżaków. Powiedziała, że mam zrobić badanie kału na obecność grzybów. wykonałem to badanie w SANEPIDzie i wynik okazał się dodatni, czyli wykryto kolonie Candida Albicans.
Problem w tym, że brałem wtedy Enterol, który zawiera szczep drożdżaków Saccharomyces boulardi. Drożdżaki te mogą pojawić się w kale i sa niekiedy błędnie interpretowane przez laborantów jako Candida albicans. Aby badanie było wiarygodne należy odstawić Enterol przynajmniej na dwa tygodnie przed badaniem. Tyle, że wtedy o tym nie wiedziałem.

Kolejny gastrolog powiedział, że przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać jeszcze jedno badanie, na obecność przeciwciał Candida albicans. Wykonałem badanie i wynik znacznie przekroczył normę. Tyle tylko, że znów po pewnym czasie, dowiedziałem się iż podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgG świadczy jedynie o tym iż problem wystąpił w przeszłości i nie należy tego interpretować jako aktualnego przerostu drożdżaków.

Rozpocząłem leczenie Candida albicans w Centrum Alergologii w Poznaniu.

Leczenie polegało na:
1. LekachFlumycon (przeciwgrzybiczo), Aspargin (uzupełnienie niedoborów wapnia, magnezu), Gastrolit (elektrolity), AC Zymes (probiotyk), Laktoplant (probiotyk, identyczny jak SanprobiIBS, tylko w formie proszku), Claritine (przeciwuczuleniowo), miksturze oczyszczającej – 10 kropli Citroseptu, łyżka aloesu, pół cytryny i szklanka wody.
2. Diecie eliminacyjnej – rezygnacja ze wszystkiego, co zawiera cukier, czyli napoje, dżemy słodkie owoce itp.; maki pszennej, białego pieczywa, kwaszonych ogórków, pokarmów z octem, alkoholu, drożdży.
Nawiasem mówiąc przy rygorystycznym stosowaniu diety zostaje niewiele produktów, które można jeść.

Efekty:
Po około półtora miesiąca nastąpiła trwała i zauważalna poprawa. Radykalnie zmniejszył mi się obwód pasa (ok. 15-18 cm), poprawiła się praca układu pokarmowego, poprawiło się wypróżnianie, zwiększyła się moja mobilność, zacząłem lepiej sypiać.
Minusem była dość duża produkcja gazów, pojawiająca się popołudniami.

Błędy popełnione podczas leczenia:
Zbyt długo zalecano mi branie środków przeciwgrzybiczych. Ale pani doktor, która leczy grzyby uważa je za wszelkie zło, które należy niszczyć bez względu na konsekwencje. Dziś na pewno nie stosowałbym tych środków tak długo.

Aktualnie, wobec braku innych pomysłów staram się do tego wrócić, z tym, że zamiast Flumyconu stosuję Nystatynę, która działa tylko w obrębie układu pokarmowego.

Wtedy, podobnie jak dzisiaj, przed rozpoczęciem leczenia, stosowałem antybiotyki, które po chwilowej poprawie, nie dawały trwałych efektów. Mogły za to doprowadzić do rozrostu drożdżaków.

Weźcie jednak pod uwagę, że teorie dotyczące grzybów nie znajdują potwierdzenia w poważnej literaturze i opierają się głównie na osobistych przekonaniach lekarzy, którzy głoszą teorie na temat wpływu grzybów na funkcjonowanie naszego organizmu.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 8 sty 2012, o 12:56

Czy wszystkie składniki tej kuracji (mówię o lekach) można dostać bez recepty?

P.S.: Pozwoliłem sobie na małą kosmetykę w twoim poście, żeby był bardziej czytelny =)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 9 sty 2012, o 13:20

Flumycon lub Nystatyna są lekami na receptę. Zetknąłem się także z żądaniem recepty, kiedy kupowałem Gastrolit w innej aptece niż zwykle.
Aspargin, Claritine i probiotyki oraz składniki mikstury są dostępne bez recepty.

Nie mam przekonania, czy sensowne było branie Claritine. Teraz tego nie stosuję.

Możesz spróbować pić miksturę aloesu, Citroseptu i cytryny bo to z pewnością nie zaszkodzi.
Co do reszty - dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem.

Wspominałeś, że ostatnio obserwujesz u siebie wzrost objętości brzucha. Niekoniecznie przyczyną muszą być grzyby. Może to być również spowodowane przerostem flory bakteryjnej jelita cienkiego (z ang. SIBO) albo innymi czynnikami.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez flower » 9 sty 2012, o 13:47

znajoma sama u siebie wykryla grzybice i od lekarza zazadala wrecz :)leków, przeleczyla sie i jest ponoc ok brala ten flumycon wlasnie i jeszcze cos, i teraz juz sie lepiej czuje, grzybica daje przerozne objawy nie tylko ze stroyn ukl pokarmowego.
tylko pamietajcie ze te antybiotyki sa dosc silne i trzeba wspomagac sie kefirkami i probiotykami, ale to chyba kazdy z nas juz wie.
Avatar użytkownika
flower
 
Posty: 367
Dołączył(a): 14 gru 2011, o 09:00
Lokalizacja: Warszawa,
Początek choroby: 0

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 12 sty 2012, o 10:28

To widzę, że muszę zlokalizować jakiegoś dobrego lekarza w Krakowie, który będzie potrafił zrobić coś innego, aniżeli rozłożyć ręce i powiedzieć, to ja w zasadzie już nie mam Panu nic do powiedzenia...
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez scathlock » 12 sty 2012, o 16:52

Jacek, a gdzie w Poznaniu można zrobić sobie badanie na obecność grzybów, drożdżaków i czego tam jeszcze i ile to kosztuje? Można to samemu zlecić? Jak to w ogóle wygląda?
Avatar użytkownika
scathlock
 
Posty: 125
Dołączył(a): 2 sty 2012, o 11:14
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: permanenta sraczka

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 13 sty 2012, o 11:36

Nie mam aktualnych danych, ale jeszcze w 2010 roku badanie kału na obecność grzybów robiłem w SANEPIDzie na ul. Nowowiejskiego. Tutaj masz dokładne dane: http://sanepid.poznan.ibip.pl/public/?id=37138" rel="nofollow

Dość szczegółowe badania kału robi też szpital na ul. Przybyszewskiego, ale akurat grzybów (chyba) nie badają. Tutaj masz dane kontaktowe: http://www.spsk2.pl/strona/" rel="nofollow

Badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko Candida albicans robiłem w Centrum Alergologii: http://www.centrumalergologii.pl/Centru ... ntrum.html" rel="nofollow

Badania kału i krwi można zlecić samemu. Jeśli płacisz, to nikt nie pyta o skierowanie.

Kał do badania na grzyby, zanosisz w pojemniczku, który kupujesz w aptece.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez scathlock » 13 sty 2012, o 17:54

Zastanawiam się na ile takie badania mają sens w moim przypadku...
Kilka lat temu miałem robione jakieś badanie kału bo było potrzebne do jakiejś książeczki sanepidowskiej, gdyż miałem pracować w kontakcie z żywnością. Badanie nic nie wykazało.
Co do Candidy, to swego czasu moja dziewczyną miała ją przez krótki czas. Mówiłem o tym lekarzom, ale twierdzili, że to bez znaczenia i na żadne badania mnie nie wysyłali.
Avatar użytkownika
scathlock
 
Posty: 125
Dołączył(a): 2 sty 2012, o 11:14
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: permanenta sraczka

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 14 sty 2012, o 12:44

Kwestia, czy badanie obejmowało również grzyby.
Poza tym to, że nie było ich kilka lat temu, nie znaczy, że nie mogły się pojawić w międzyczasie.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 17 sty 2012, o 10:16

Powiedzcie mi, jeśli wiecie oczywiście, od czego zacząć takie badania pod kątem grzybów? Można to przynajmniej do etapu diagnostycznego pociągnąć samemu? Tzn. bez "pomocy" lekarza?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Następna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości